Internet Explorer’da Flash Player Etkinleştirme Problemi

Flash animasyon içeren bir sayfada görüntülenen animasyonlar şeffaf bir çerçeve içine alınmaktadır. Bazen de ActiveX denetimi etkinleştirilmeden animasyonlar çalışmamaktadır. Problem Microsoft’a açılan bir lisans davasından kaynaklanmaktaymış :) Eğer ziyaretçilerinizi bu tür bir etkinleştirmeyle uğraştırmak istemiyorsanız Açık Kaynak Kodlu Mozilla Firefox kullanmaya zorlamalısınız :) …. yok yok bir çözümü daha var… Sorun problemin kaynaklandığı noktayı bularak çözülüyor. Buradaki lisans problemi object , embed gibi taglar içeren HTML dökümanlarından kaynaklanıyor. Bu durumda ana dosyada direk bu taglara yer verilmez bunun yerine bu taglar bir JavaScript fonksiyonu ile içeriğe basılırsa problem olmuyor. Şimdi bunu nasıl yapacağınızı anlatalım; Öncelikle HTML dökümanı’ndaki Flash animasyonun object ve embed taglarını basacak JS dosyasını buraya tıklayarak indirin. Bu JS dosyasını
[code lang=”javascript”][/code]
koduyla head tagları arasına ekleyip bu fonkiyonu istediğimiz yerden ;
[code lang=”javascript”]

[/code]
koduyla değerleri ayarlayarak HTML dökümanına basabiliriz.
Ayrıca Dreamweaver programı 8.02 güncellemesi yapılınca otomatik olarak eklenen flash nesneleri için flash.js dosyasındaki scripte benzer bir script oluşturuyormuş.

3 responses to “Internet Explorer’da Flash Player Etkinleştirme Problemi”

  1. Hocam çok teşekkürler problemi çözdüğünüz için ….

    Genelde flash’da hazırlanan butonlarda büyük sorunlar oluşturuyordu sayfayı başa alıyordu seffa çerceve bu nedenle çok iyi oldu tekrar teşekür ederim iyi çalışmalar.

  2. Hocam ben bir site yapım aşamasındayım. Henüz yayınlamadım, flash resimler eklemiştim etkinleştirme sorunu vardı fakat dikkate almadım çünkü resimler nasıl olsa görünüyordu.Şimdi flash butonlar ekledim, ne yazıkki iki kere tıklamak gerekiyor.Senin bahsettiklerini yaptım ama galibe beceremedim. Bu işlerde biraz yeniyim herhalde ondandır. Şu olayı birazdaha ayrıntılı açıklarsan çok mutlu olacağım. Mesela kırmızı ile yazdığın yerlere neler yazılacak yada değiştirilecekmi? şimdiden çok teşekkürler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *